İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz. İzmir Kampanya Grubu 6. nöbet eylemini yaptı. “Bugün bir kez daha İstanbul Sözleşmesini savunmak, yaşamlarımızı savunmak İçin nöbetteyiz.

İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu altıncı nöbetini Alsancak’ta Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde  gerçekleştirdi.  “İstanbul Sözleşmesi bizim vazgeçmiyoruz” pankartının açıldığı eylemde kadınlar  “İstanbul Sözleşmesi Bizimdir, Vazgeçmiyoruz”, “Kadın cinayetleri politiktir “, “Musa Orhan tecavüzcüdür”, “Erkek-devlet şiddetine son” ve “Kadınlara değil mafyaya barikat” sloganlarını  attı.

Kadınlar yaptıkları  açıklamayı  sloganlar ve zılgıtlarla  bitirdi.

İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu adına yapılan açıklamada  şunlar söylendi;

“Bugün bir kez daha İstanbul Sözleşmesini savunmak, yaşamlarımızı savunmak İçin nöbetteyiz.

Kadın düşmanı iktidarınızı da erkek şiddetini de tolere etmiyoruz. Bir taraftan İstanbul Sözleşmesi gece yarısı kararname ile fesh edilerek kadınlar her türlü şiddete açık hale getiriliyor, bir taraftan da mafya-devlet iç hesaplaşmasında erkekler adeta kadınlarının bedeni, hayatları üstünden birbirine laf edip üstümüzde tepinmeye çalışıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise cinsiyetçi söylemler ile siyasetçileri hedef gösteriyor. Her gün biz kadınlar erkek şiddeti ile öldürülürken Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık kadın cinayetlerinin tolere edilebilir olduğunu söylüyor. İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ise her seferinde kadın cinayetlerinin abartıldığını iddia ediyor. Kadın cinayetlerini saklayarak, üstünü örterek gizleyemezsiniz. Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok biz tolere etmeyeceğiz, size de ettirmeyeceğiz. Yok sayılan hayatlarımız, bedenimiz, hayallerimiz, arzularımız, yıllarca mücadele ederek kazandığımız haklarımız bizim!

Erkek şiddetini tolere etmiyoruz

Kadın cinayetlerini tolere etmiyoruz

Trans cinayetlerini tolere etmiyoruz

Kadın düşmanlığınızı tolere etmiyoruz

LGBTİQ+ düşmanlığınızı tolere etmiyoruz

Musa Orhan kimdi hatırlayalım. Batmanlı 18 yaşındaki İpek Er intihar etti. Bıraktığı mektupta  uzman çavuş “Bozkurtlar” üyesi Musa Orhan’ın tecavüzüne uğradığını şikayet edeceğini söylediğinde saçlarından sürükleyerek darp edildiğini, “nereye şikayet edersen et bana bir şey olmaz!” dediğini yazdı. ipek Er’e tecavüz ederek hayatına son vermesine sebep olan Musa Orhan hala serbest, tecavüze ses çıkaran oyuncu Ezgi Mola hakkında ise Orhan’a hareket ettiği iddiasıyla dava açıldı. Ezgi Mola’nın sözlerini yineleyelim: Tecavüzcüye tecavüzcü denir!

ipek Er’in failini biliyoruz!

11 yaşındaki Rabia Naz, Giresun’daki evinin önünde yaralı olarak bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Rabia Naz’ın ölümü ile ilgili yürütülen soruşturma da ölümü nedeni yüksekten düşme dendi. Adli  tıp raporları ölüm nedenine yüksekten düşme olamayacağını belirtse de Meclis komisyonları kurulmuş olsa da Rabia Naz’ın ölümü aydınlatılamadı. Ancak olayla ilgili araştırma yapan gazeteciler gözaltına alındı. Kızının ölümünden dönemin AKP’li belediye başkanının yeğenini sorumlu tutan baba Şaban Vatan ise defalarca tehdit edildi, ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatırıldı.

Rabia Naz’ın failini biliyoruz!

23 yaşındaki üniversite öğrencisi Feray Şahin, evinde silahla vurularak öldürüldü. Feray’ın katilinin öldürüldüğü silahın sahibi polis memuru Fatih Burak Aykul olduğu anlaşıldı. Kasten değil “taksitle öldürme” suçundan 5 yıl 3 ay ceza alan ve iyi hal indiriminden yararlanan katil Fatih 1,5 yıl hapis yattıktan sonra 4 Ocak 2019 tarihinde serbest bırakıldı. Dava dosyası hala Yargıtay’da. Katil Fatih Burak Aykul ise elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor.

Failleri biliyoruz!

AKP milletvekili Şirin Ünal’ın evinde çalışan 24 yaşındaki göçmen işçi Nadira Kadirova, Ünal’ın evinde ölü bulundu. Ünal’ın silahıyla intihar ettiği söylendi ama olay yeri polis kamera kaydında odasının üç ayrı noktasında birbirine mesafeli alanda kan birikintisi görüldü. Nadira ölmeden önce arkadaşına Ünal tarafından taciz edildiğini anlattı. Nadira’nın otopsisi bir gün içeri topar yapılarak cesedi Özbekistan’a gönderildi. Şüpheli ölümü Hakkı’nda etkin bir kovuşturma yürütülmedi. AKP’li vekil hakkında hiçbir soruşturma yürütülmedi.

Faili biliyoruz!

Üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Gülistan Doku, bir buçuk yıldır kayıp. Gülistan’ı son gören kişi eski sevgilisi Zaynal Abakarov. Önceki günlerde Abakarov’un Gülistan’ı darp ettiğine, zorla bir araca bindirdiğini dair tanık ifadeleri var. Gülistan’ın kaybolması ile ilgili baş şüpheli olan Zaynal, emniyette verdiği ifadenin ardından şehri terk etti. Olay günü Zaynal’ın polis memuru olan babasına ait aracın Çamura bulanmış olması delil açısından değerlendirilmedi. Gülistan’ın ailesi defalarca tehdit edilip Gülistan Doku nerede diye soran kadınların karşısına polis dikilirken Zaynal elini kolunu sallayarak dolaşıyor.

Faili biliyoruz!

Boşandığı eşi tarafından tehdit edilen Ayşe Tuba Arslan 23 kez savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık fail Yalçın Özalpay hakkında bir işlem yapmazken uzlaştırıcı aracılığı ile Ayşe Tuba faili ile uzlaştırılmaya çalışıldı. Ayşe Tuba, 11 Ekim 2019 tarihinde Özalpay tarafından katledildi. Ayşe Tuba Arslan’ Internet 23 kez şikayetini görmezden gelen, uzlaştırmacı aracılığı ile bizi faillerimizle uzlaşmaya zorlayan erkek yargıyı tanıyoruz.

Faili biliyoruz!

Çok uzağımızda değil, bir kaç sokak ötemizde Bornova sokağında seks işçisi trans kadın Hande Buse Şeker, 9 Ocak 2019 tarihinde polis memuru Volkan Hicret tarafından cinsel saldırıya uğradı ve evinde katledildi. Hande için adalet arayanlar “genel ahlak” gerekçesi ile mahkeme salonlarına alınmadı, kapalı kapılar ardında bir yargılama gerçekleşti.

Faili biliyoruz!

21 yaşındaki üniversite öğrencisi  Yeldana  Kaharman, kontrgerilla şefi Mehmet Ağar’ın AKP milletvekili oğlu Tolga Ağar’ın evine röportaj yapmak için gitti. Sonrasında jandarmaya giderek cinsel saldırıya maruz kaldığını söyledi. Şikayetten bir gün sonra Tolga Ağar özel helikopterle şehri terk etti. Bir gün sonra Yeldana ölü bulundu. Olaya yayın yasağı getirildi, soruşturma karartıldı, otopsi raporunu gündeme getiren gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı. Geçtiğimiz günlerde ise mafya suç örgütü lideri  Sedat Peker’in sözleri ile Yeldana cinayeti yeniden gündeme geldi. Biz kadınlar Yeldana’ya, Nadira’ya ne oldu diye sormaya faillerini söyledik. Soylu AKP döneminde faili meçhul cinayet yok diyor. Faillerimiz meçhul değil faillerimizi biliyoruz. Faillerimiz; mafya-kontrgerilla-devlet-milletvekili, asker, polis….

İstanbul Sözleşmesi uyarınca kadınları şiddete karşı etkin biçimde koruması gerekenlerin iktidar piramidinin en tepesinden en alt basamaklarına kadar kadınlara karşı işlenen suçları aklayan, koruyan, cezasız bırakan bir suç örgütü gibi çalıştığını biliyoruz. İstanbul Sözleşmesi’ni iptal edenlerin iktidar piramidinin en tepesindeki kadın katillerini koruyanlar olduğunu biliyoruz.

Suçları cezasız bırakarak erkek şiddetini cesaretlendiren İstanbul Sözleşmesini gece yarısı kararıyla iptal ederek şiddetin önünü açanların aldığı karar hükümsüzdür, tanımıyoruz! Gayri meşru kararları tıpkı iktidarları tıpkı kadına karşı şiddet gibi gayri meşrudur, tolere etmiyoruz!

Kadınlara karşı iktidarın en tepesinden en basamaklarına kadar oluşturulan suç örgütlerinin dağıtılmasını kadına yönelik şiddetin önlenmesinde devleti sorumlu tutan İstanbul Sözleşmesi’nin derhal uygulanmasını, gayri meşru kararının iptal edilmesini istiyoruz.

Tüm kadınları İstanbul sözleşmesini savunarak ve öldürülen tüm kadınların hesabını sorarak isyanı büyütmeye sokaklarda evlerde işyerlerinde hayatın olağan akışını sarsacak bir kadın isyanını örgütlemeye çağırıyoruz. 1 Temmuza kadar 1 Temmuz’da ve daima kadınların hayatları ve haklarını savunmak için sokaktayız!”

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.