Tele 1 ve Halk TV medya kanalları RTÜK’ün kararıyla beş gün süreyle kapatılacak. Halkın bilgi edinme hakkı yasaklanamaz. Gerçekler saklanamaz.

Tele1 ve Halk TV medya kanalları RTÜK’ün kararıyla beş gün karartılacak.

Daha önce İMC TV ve Hayat TV nin de yayını engellenmiş, sonra kapatılmıştı.

Basın İlan Kurumu (BİK) gazetelere ilan kesme ve idari para cezaları veriyor, bağımsız kalmaya çalışan TV kanalları ekonomik olarak çökertilmek isteniyor.

RTÜK yine basın-yayın özgürlüğünü engelleyen bir karara imza atmış ve böylelikle halkın doğru haber alma, gazeteciliğin de haber verme-yayma hakkını hiçe sayıyor; iletişim, basın-yayın mesleğine doğrudan müdahale ediyor.

Türkiye’de her siyasi iktidar döneminde, mevcut iktidar anlayışına muhalif olan basın- yayın organları ekonomik yaptırımlar,yasaklamalar, kapatılma ve yargı kıskacında bırakıldı. Basın emekçileri, haber ve fotoğraf muhabirleri, yazarlar da yargı, cezalandırma zaman zaman da yaşam tehdidi altında görev yapmaya çalıştılar

Basın-yayın, dolayısıyla düşünce ve ifade özgürlüğü gerçek anlamıyla hiç olmadı.

Gazete binaları yakıldı, bombalandı, yazarlar, gazeteciler katledildi; Failleri bulunmadı, hiç yargılanmadı, cezasız bırakıldı.

Bugün de muhalif gazetecilerin can güvenliği, iş güvencesi yok..

Basına uygulanan sansür, cumhuriyet dönemi boyunca her iktidar döneminde farklı biçimlerde sürdü. İçinde bulunduğumuz dönemde siyasi iktidar ve devlet kurumları muhalif basına yönelik kirli ve hoyrat politikalarını sürdürüyor. TV ler kapatılıyor, gazeteciler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor; fiziki müdahalelere maruz kalıyor. Basına siyasi iktidarın dış politika ve iç politikaları konusunda sansür uygulanıyor; haberlere yasaklamalar getiriliyor.

Yayın yasakları sürüyor, halkın bilgi edinme hakkı yok ediliyor..
Sosyal medyanın yasaklanacağıyla ilgili yeni yaptırımlardan söz ediliyor.

Ülkemizde yıllardır aydınlatılmayan üstü örtülen gazetecilere yönelik faili belli cinayet dosyaları bulunuyor. Bu dosyalar zamanaşımına uğratılıyor ve ya tozlu raflarda bekletiliyor.

Ülkemiz yasaklar ülkesidir. Düşünce ve ifade özgürlüğü egemen sınıfların ve iktidarın çizdiği sınırlar içerisinde kalmazsanız ve siyasi iktidarı ve devlet kurumlarının uygulamalarını açık ifadelerle eleştirir ya da karşı çıkarsanız ifade etme hakkını kullanamazsınız. İfade özgürlüğünüzü kullanmakta ısrar ederseniz, gözaltına alınır tutuklanırsınız. “Özgürlük” , iktidarın ve sermayenin çizdiği sınırlar içerisindedir.

RTÜK’ü sansürden ve ekran karartma cezasından, idari cezalardan vazgeçmeye, siyasi iktidardan bağımsız davranmaya, adil olmaya, kararlarında evrensel meslek ilkelerinden yana taraf olmaya, basın ve düşünceyi ifade etme özgürlüğüne saygılı davranmaya çağırıyoruz.

Gazetecilere ve yazarlara özgürlük istiyoruz! Tutuklanan gazeteci ve yazarlara özgürlük istiyoruz!

İfadeye özgürlük istiyoruz! Basın özgürlüğü istiyoruz!

Gazetecilik suç değildir!
Halkın bilgi edinme hakkı yasaklanamaz!

İmece-Der
Günseli Kaya (Bşk)

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.