İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri faşizme; İzmir CHP eski il Başkan Yardımcısı Banu özdemir, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ile Rosa Kadın Derneği yöneticilerinin evlerine, kapıları kırılarak düzenlenen baskınlarla gözaltına alınmalarına ve kayyımlarla ilgili HDP yöneticilerine ve milletvekillerine yapılan pervasız hukuksuz saldırılara yazılı açıklama yaparak karşı çıktı..Derhal serbest bırakılmalarını istedi.

<

BASINA VE KAMUOYUNA
BANU ÖZDEMİR SERBEST BIRAKILMALIDIR
İzmir’deki camilerde merkezi sisteme girilerek yapıldığı belirtilen korsan yayının görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşan CHP eski il başkan yardımcısı Banu Özdemir dün çıkarıldığı Mahkemede tutuklandı.

Özdemir’e, paylaşımını yaptığı çeşitli camilerden görüntülerin kısa sürede nasıl eline ulaştığı gibi sorular yöneltildiği öğrenildi. Söz konusu görüntüleri internet sitelerinde yayınlandıktan iki saat kadar sonra indirip paylaştığını ifade eden Özdemir’in paylaşımlarında herhangi bir hakaret, kötü bir söz ya da aşağılama bulunmuyor.

Buna rağmen Özdemir, “dini değerleri aşağılama” suçlaması ile tutuklandı.
Öncelikle her inançtan tüm insanların ibadet merkezlerine yönelik her türlü saldırının karşısında olduğumuzu belirtmek isteriz.

Sırf olayın görüntülerini paylaştı diye bir kişinin tutuklanması haksız ve hukuksuz bir uygulamadır asla kabul edilemez. Kaldı ki iktidar partisinin seçim şarkısının camilerden çalındığına, yine camilerin iktidar partisinin taraftarları tarafından düzenlenen çeşitli toplantılarla nasıl kullanıldığına uzak olmayan bir geçmişte tanık olduk.

Bu toplum camiler üzerinden yapılan provakasyonlara maalesef çok aşinadır, Gezi Parkı için yapılan eylemler sırasında, bir türlü kanıtlamayan “Camiye ayakkabı ile girdiler” sözleri hâlâ kulaklarımızdadır.
Yapılması gereken, ülke bütçesinden önemli bir pay alan Diyanet’in sorumluluğunda bulunan camilerin merkezi yayın sistemine kimlerin, nasıl girdiğinin bir an önce açığa çıkarılmasıdır.

Pandemiyi de fırsat bilen tek adam tek parti yönetimi baskıcı tutumunu giderek arttırmaktadır. Baskıların önemli bir kısmı Diyanet aracılığı ile din üzerinden yapılmaktadır. Diyanet İşleri Başkanının başlattığı “zina, eşcinsellik ve nikahsız birliktelikler” tartışmasına Ankara Barosu’nun itirazı iktidarın barolara ve odalara dönük saldırısının dayanağı haline getirildi. Yine iktidar vekilleri, çocuk istismarını evlilikle aklama düzenlemesini bayramdan sonra Meclis gündemine getireceklerini söylemektedirler. Öğretim Üyesi sıfatlı bir zat, 12-17 yaş arasındaki kız çocuklarının çocuk doğurmak için en ideal yaşta olduklarını ifade ederken, televizyonlardan ölüm listeleri hazırladıklarını söyleyenlere, kadın gazeteci ve siyasetçileri hedef alan “ganimetleştirme” söylemleri eklendi. Bunlara herhangi bir cezai işlem uygulanmazken bir dinleyici mesajında geçen “bira” kelimesi yüzünden bir radyo programına 3 gün ceza verildi.

Seçimlerden üçüncü büyük parti olarak çıkan HDP’nin yönetiminde olduğu belediyelere kayyum atamak için artık herhangi gerekçe aranmıyor. Parti binası önünde açıklama yapmak isteyenler ise Ankara’da olduğu gibi yerlerde sürüklenerek gözaltına alınıyor.

Kayyum atamaları ile belediyelerin kadın çalışmaları yok edilirken Diyarbakır’da çocuk istismarını meşrulaştıran yasa tasarısına karşı eylem yapan Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ile Rosa Kadın Derneği yöneticilerinin evlerine, kapıları kırılarak düzenlenen baskınlarla gözaltına alındı.
Diyarbakır’da iktidarın politikalarına karşı çıktıkları için gözaltına alınan kadınlar da camiden şarkı çalınmasının görüntülerini paylaştığı için tutuklanan Banu Özdemir de yalnız değildir. Derhal serbest bırakılmalıdırlar.

Ekonomik, toplumsal, siyasal olanakları daralmış olan iktidarın artık “rıza”yı kolay üretemediğini, “zor”u giderek daha fazla öne çıkardığını biliyoruz. Bundan başka çıkış yolu olmayan iktidarın tek adam yönetiminin hayatlarımızı tümüyle zapturapt altına alma hamlelerine hep birlikte karşı duracağımızı belirtiyoruz.

İZMİR EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.