İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü platformu, sokağa çıktı. Çocuk istismarının meşrulaştırılmasına izin vermeyeceklerini ve kadına yönelik şiddeti savunan, cinsiyetçi, istismarcı, şiddet uygulayan erkeklerin TV programlarında, gazete köşelerinde seslerini yükseltmelerine iktidarın verdiği desteğin ve bu durumun daha çok kadının şiddete uğramasına yol açtığı belirtildi.

İzmir Karşıyaka Çarşı girişinde Kadınlar Birlikte Güçlü platformu çocuk istismarı ve kadına şiddete karşı basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ve HDP İzmir Miletvekili Serpil Kemalbay da katıldı.

Açıklama:

“Çocuk istismarının meşrulaştırılmasına izin vermedik, vermeyeceğiz.

Dünya genelini etkisi altına almış pandemi günlerinde biz kadınların bugün sokakta buluşmasının çok önemli bir sebebi var.

2016’dan bu yana mütemadiyen önümüze gelen çocuk istismarı faillerine evlilik yoluyla affın, bayram sonrası meclis açıldığında ilk gündeme gelecek konulardan olduğu konuşuluyor. İnfaz yasasının geçirildiği gece yarısı ortaya çıkan taslak, yükselen tepkilerin karşısında muhalefetin desteğini alamadığı için meclis gündemine gelemedi. Ama geçtiğimiz günlerde AKP milletvekili Said Yüce Twitter hesabından açık bir şekilde tasarının bayram sonrası meclise geleceğini yazdı. Üstelik bunu bir müjde olarak nitelendirerek. Bizler virüse rağmen erkek egemenliğinin çocuk düşmanı politikalarına geçit vermeyeceğiz.

MÜJDE DEĞİL ÇOCUK İSTİSMARI

“Erken yaşta evlilik” adıyla gizlemeye çalıştıklarının, 13 yaşında kız çocuklarını 28 yaşındaki erkeklerle evlendirmeyi meşrulaştırmak, kız çocuklarının eğitim hakkını elinden almak, onları yoksullaştırmak, geleceksizleştirmek olduğunu biliyoruz. “Bir kerelik af” diyerek bunu alelacele geçirmek sorunu çözmeyecek, ileride yeniden bu tip aflara ihtiyaç olduğunun iddia edilmesine sebep olacak. Aralanan bu kapı kız çocuklarının çocukluğunu ellerinden alacak, evlilik yaşını fiilen 13’e indirecek. Hatırlatırız ki TCK’nın 104. Maddesine göre 15 yaş üstündekilerin rızaları dahilinde cinsel ilişkide bulunmasının önünde bir engel yok. Yani geçirilmek istenen yasa tasarısı, 13-14 yaşındaki kız çocuklarıyla yasal olmayan bir şekilde dini nikahla evlenen erkeklere af niteliğinde. Buradan bir kez daha söylüyoruz 15 yaş altındaki hiçbir çocuğun rızasından bahsedemeyiz. 15 yaş altı her çocuğa yönelik cinsel davranış cinsel istismardır! Suçtur! Affedilemez!

ÇOCUK İSTİSMARINI AKLATMAYACAĞIZ.
DEVLET ELİNİ ÇOCUKLARDAN ÇEK

Endişeliyiz! 13 yaşındaki kız çocuklarını istismar eden erkekler affedilmeye çalışılırken, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılar da gün geçtikçe büyüyor. Bir yandan devleti yönetenler “İstanbul Sözleşmesi nas değildir.” derken öbür tarafta sözleşmeyi meclisten geçirenler “Neye oy verdiğimizi bilmiyorduk.” diyebiliyor. Kadına yönelik erkek şiddetinin önlenmesini, kadın ve çocukların şiddetten korunmasını ve şiddetin soruşturulmasını amaçlayan sözleşme şiddet uygulayan erkekleri rahatsız ediyor. Kadına yönelik şiddetle mücadele ettiğini söyleyen hükümet ise tüm bu rahatsız erkekleri sessizliğiyle destekliyor. Bu sessizlik ya da bazen verdiği açıktan destek, kadına yönelik şiddeti savunan, cinsiyetçi, istismarcı, şiddet uygulayan erkeklerin TV programlarında, gazete köşelerinde sesini yükseltmesiyle sonuçlanıyor. Daha fazla kadının hayatına daha fazla şiddet ile sonuçlanıyor.

BAĞIR HERKES DUYSUN ERKEK ŞİDDETİ SON BULSUN

Güvende değiliz! Evden çıkmayın diyenler aynı zamanda kadınların ev içinde maruz kaldığı şiddete yönelik tek bir önlem bile almıyorlar. Sığınma evlerine kabulleri durduruyorlar. Kadına yönelik şiddetle mücadele kanununun uygulanmasını sınırlandırmaya çalışıyorşar. Cinsel istismar failleri affedilmeye çalışılırken, İstanbul Sözleşmesi ve kadına yönelik şiddetle mücadele yasası uygulanmazken evlerimizde maruz kaldığımız şiddet, bizim için sokaktaki virüsten daha tehlikeli! Çocukların geleceğini tehdit eden bu tasarılar virüsten daha tehlikeli. Bizler tüm kadınların ve çocukların özgür, güvenli bir gelecekte yaşaması için mücadelemize devam edeceğiz. Çocuk istismarında af tasarısına karşı daha önce olduğu gibi yine sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz. Bir kez daha haykırıyoruz. Çocuk istismar faillerine affı değil meclise aklınıza bile getirmeyin!

AKLINIZDAN BİLE GEÇİRMEYİN
ÇOCUK İSTİSMARINI AKLATMAYACAĞIZ
YASALARINIZ BATSIN ÇOCUKLAR YAŞASIN
YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI

Kadınlar Birlikte Güçlü”

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.