Ahmet Öztürk (1959-08 Ekim 1978)

AHMET ÖZTÜRK
Nüfus kayıtlarına göre 1959 yılında Afyon ili Sandıklı ilçesi, Oda köyünde doğar. Dört çocuklu çiftçilikle geçinen bir ailenin üçüncü çocuğudur. İlkokulu kendi köyünde bitirir. Ortaokula Sandıklı ilçesinde başlar; o dönemde ilçenin sosyo politik ortamında milliyetçi çevreler hakimdir, o da ideolojik olarak milliyetçi akımlardan etkilenir, öyle bir çevrede yer alır. Ancak ortaokulda öğrenim görürken öğretmeninden gördüğü şiddet nedeniyle okuldan atılır, Nazilli Sümerbank Ortaokulu’nda üçüncü sınıfa devam eder ve okulu milliyetçi kimliğiyle bitirir. Aynı dönemde Nazilli’de 50.Yıl Ticaret Meslek Lisesi açılmıştır ve bu okula kaydını yaptırır. Okulda devrimci demokrat görüşlü bir öğrenciyle sert tartışmalar yaşar ve dönem öğretmenlerinden birinin araya girmesi, her iki öğrenciye, ikisinin de emekçi çocuğu olduklarını, birbirleriyle kavga etmemeleri gerektiğini söylemesi sonrasında düşünsel kırılmaları başlar.

1973 Yılıdır, kafasındaki soruları aydınlatmak, o güne dek inandığı, doğru bulduğu düşünceleri sorgulamaya başlar. Bir yıl sonra 1974 Kıbrıs çıkartması sonrasında milliyetçi bloktan ayrıdır artık. Daha fazla okumak, tartışan bir çevrede yer alma arayışına girer. O tarihlerden başlayarak okuyan, araştıran bir gençtir artık. Nazilli’de Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği kurulmasıyla bu dernek içinde yer alır ve aktif bir üyesi olur. Halkın Kurtuluşu dergisi okumaya, dağıtmaya, satmaya başlar, bildiri dağıtımı, afişlemelerde yer alır.

Halkın konut ve barınma hakkını savunur, evleri olmayan işçi ve emekçilerin, zamanında , “gecekondu” yapımına katılır. Artık zamanını işçilerle, emekçilerle geçirmekte, okuyup kendini daha fazla geliştirmeye çalışmaktadır. 1977 Yılında liseyi bitirir.; üniversite sınavlarında bir fakülteye yerleşemez; ancak Nazilli den ayrılmaz, siyasi faaliyetlerini sürdürür. Kendisinin önceki dönemlerde milliyetçi hareket içinde yer aldığını bilen, o dönemdeki devrimci çalışmalarından rahatsız olan faşistlerden sık sık tehdit alır ancak umursamaz.

7 ekim gecesi Yıldıztepe’de bir gecekondu yapımında çalışır. 8 Ekim 1978 tarihinde Sandıklı’ya trenle ailesini görmeye gider. Eve varamaz; Sandıklı Garının alt yolunda darp edilmiş olarak Ahmet’in yaralı olarak bulunduğu haberi ulaşır ailesine; demir çubuklarla ve kaba künt darbelerle yaralanan Ahmet hastanede kurtarılamaz ve ölümsüzler kervanına katılır.

Anısı mücadelede bizlerle yaşayacak. Saygıyla.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.