Mess’in dayatmalarına ve baskılarına karşı 130 bin metal işçisi greve hazırlanıyor. Dayanışmayı yükseltelim. Metal işçilerinin yanındayız..

Metal iş kolunda 186 fabrika 130 bin işçi sözleşme döneminde. Metal patronları metal işçilerini düşük ücretle çalıştırmanın yanı sıra 3 yıllık sözleşme, esnek çalışma ve sefalet zammı yapmak istiyor. Metal işçileri temel hakları için mücadele etmek için Mess patronlarına karşı mücadele etmeye kararlılar. Sınıfa karşı sınıf tavrı ile dişe diş mücadele edeceklerini belirten işçiler ekonomik ve sosyal saldırılara karşı daha iyi yaşam için mücadele edeceklerini ve hakları için grev ve direnişe hazırlandıklarını ifade ediyorlar..
İzmir Konak Eski Sümerbank önünde bir araya gelen Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “MESS şaşırma sabrımızı taşırma”, “Genel grev genel direniş”, “İşgal grev direniş”,”Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz”,”Vur vur inlesin Mess dinlesin”,”Şalter duracak elimizde, Mess dize gelecek önümüzde” sloganlarını attı.
İşçilerin eylemine, siyasi parti temsilcileri, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, DİSK’e bağlı Genel-İş şube yöneticileri,kitle örgütlerinden de katılımlar oldu.
Açıklamayı Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu yaptı.
Açıklama şöyle;

MESS’le 7 Ekim günü başlayan toplu sözleşme görüşmeleri 4 aralık günü yapılan toplantı ile sona ermişti. Bunun ardından arabulucuya başvurduk ve arabulucu ile de iki toplantı yapıldı ve bir anlaşma sağlanamadı. Arabulucu raporunu Bakanlığa verdi bugün yarın arabulucu raporu Sendikamıza ulaşacaktır bunun ardından grev süreci başlayacak.

Bugüne kadar 5 görüşme yapmıştık ve 4 aralık günü yapılan son toplantıda MESS bizlere yüzde altı ücret zammı teklif etmişti. Tartışma dahi etmeyeceğimiz bu tekliften sonra bizler de sesimizi yükseltmeye başladık.

Günlerdir çeşitli eylemlerle sesimizi MESS patronlarına duyurmaya çalışıyoruz. Günlerdir, çeşitli yöntemlerle taleplerimizi haykırıyoruz. Bu sesi duyun dedik. Her gün daha da yükselen sesimiz biraz olsun duyulmuş.

MESS’le bugün yeni bir görüşme daha yapıldı. MESS yetkilileri yüzde 6,05 olan ücret zammı tekliflerini bugün yapılan toplantıda ilk 6 ay için %8 e yükseltti. Diğer 6’şar aylar için enflasyon oranında zam öneriyorlar.

Bugün yapılan toplantıda ücret teklifi dışında başka bir maddeye ilişkin teklif vermediler.

MESS’in yeni teklifini kabul etmemiz mümkün değil. Bugün masada kendilerine açıkça belirttik. Bu oranları tartışmayız bile. Birkaç puanlık artışlarla karşımıza gelmeyin. bize metal işçisinin taleplerini karşılayacak bir teklifle gelin, sizden bunu, bekliyoruz.

Sanırız, sesimizi yeterince duyuramadık. Sanırız, kararlılığımızı yeterince anlamadılar. Öyleyse, bize düşen sesimize ses katmak, haklarımız için mücadelede ne kadar kararlı olduğumuzu göstermek. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğumuzu Görecekler.

Her geçen gün greve yaklaşıyoruz. Adım adım greve doğru gidiyoruz. Hazırlıklarımız her bakımdan sürüyor. Dört bir tarafta grev eğitimlerimizi yapıyoruz.

MESS bize sefaleti reva görüyor. MESS bize açlığı ve yoksulluğu dayatıyor. Bu duruma boyun boyun eğeceğimizi sanıyorlarsa yanılırlar.

MESS asgari ücretin iki katından fazla ücret aldığımızı söylüyor. Diyorlar ki, 10 yıllık işçi brüt 6,500 TL alıyor. Sanki brüt ücret rakamlarının hepsi cebimize giriyormuş gibi brüt rakamları açıklıyorlar. Bu işler algı yaratmakla olmaz. Siz ne derseniz deyin. Biz aldığımızı bilmiyor muyuz.

Böylece kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor. Hiç kimse onların açıkladığı rakamlara itibar etmeyecektir.

Son asgari ücret artışı ile, ikramiye dahil aldığımız ücret, asgari ücretin yalnızca yüzde 62 üzerinde. Bundan 9 yıl önce Asgari ücretin 2,5 katı ücretimiz vardı. Bu bile, ücretlerimizin nasıl gerilediğini gösteriyor.

Bu sözleşmeyi başarı ile sonuçlandıracağız.Buna herkes inanmalıdır. Bunun gereği neyse onu yerine getireceğiz.

MESS’ten taleplerimizi karşılayacak bir teklif gelmezse, mücadeleyi yükseltmekten, geriye greve gitmekten başka çare kalmıyor. O zamana kadar da eylemlerimizi kararlılıkla ve artırarak sürdüreceğiz.

Taleplerinizde kararlıyız. Haklarımızı almak için ne gerekiyorsa yapacağız. Kazanan biz olacağız Bundan hiç kuşkumuz yok

Kararlılığımızı kimse test etmesin. dün yaptık, yarın da yapmaktan çekinmeyeceğiz.

Hepimize kolay gelsin.

Yaşasın onurlu mücadelemiz!”

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.