İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri; Libya Tezkeresi derhal iptal edilmelidir. Dünyanın neresinde olursa olsun savaş politikalarına karşı barış politikalarını savunmaya devam edeceğiz..

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Libya tezkeresine karşı Disk Ege Bölge Temsilciliğinde basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına KESK Genel Başkanı Aysun Gezen ve KESK Merkez Yöneticisi Elif Çuhadar  da katıldı. Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı TMMOB il Koordinasyon Kurulu Sekreteri Melih Yalçın okudu.

Açıklama şöyle;

“Türkiye, tarihinin en büyük ekonomik, sosyal ve siyasal krizini yaşamaktadır. AKP hükümeti, gerçekçi olmayan politikalarıyla iç ve dış siyasette çuvallamış, ciddi anlamda bir çıkmaza girmiştir. Her alanda çırpındıkça batan iktidar, çareyi yeni bir savaşta aramaktadır.  Libya’ya asker göndermenin hedeflendiği tezkere geçtiğimiz günlerde Meclisten AKP ve MHP oylarıyla geçti.

Bugüne kadar Suriye ve Irak başta olmak üzere TBMM’den geçirilen onlarca tezkerenin kalıcı bir çözüm üretmediği aksine yeni sorunları da beraberinde getirdiği açıktır. Bununla birlikte iç savaş halindeki Libya‘ya asker gönderme, AKP’nin Türkiye’de iç ve dış politikada yaşanan tıkanmayı aşma çabasından başka bir şey değildir.

“Yurtta barış, dünyada barış” ilkesi ile temelden çelişen bu tür askeri müdahalelerin Türkiye’nin ulusal çıkarlarına değil, AKP’nin daha uzun süre iktidarda kalma amaçlarına hizmet ettiği açıktır. Ayrıca, AKP’nin Suriye ile başlayan, bugün Libya ile sürdürülmek istenen hamlelerinin ülkeyi daha fazla çıkmaza sürüklemesi olasılığı hiç de yabana atılacak cinsten değildir.

Her geçen gün geriye dönülemez tahribatlar yaratan, halkları birbirine düşman eden AKP’nin savaş politikalarının emekçilere, insanlığa ve halklarımıza hiçbir yararı yoktur. Ülkemizin, emekçilerin ihtiyacı yeni tezkereler değil, hızla barışı ve demokrasiyi tesis edecek adımların atılmasıdır.  Libya tezkeresi derhal iptal edilmeli, savaş politikalarında ısrardan vazgeçilmelidir!

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak, Türkiye’yi Libya’da yaşanan iç savaşa taraf olmaya zorlayan her adımın karşısında olduğumuzu belirtiyor, hangi amaçla olursa olsun başka bir ülkeye yönelik her türlü askeri ya da siyasi müdahalenin karşısında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Yeni bir tuzağa düşmemek için barış, demokrasi ve halkların kardeşliğinden yana olan tüm kesimleri barıştan yana tutum almaya çağırıyoruz.

İktidar güçlerinin uzun süredir can simidi olarak sarıldığı milliyetçilik, din ve mezhep istismarcılığı ve militarizm üstünden yürütülen kara propagandaya karşı, dünyanın neresinde olursa olsun savaş politikaları karşısında barış talebinde ısrar etmeye devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.