Kıdem tazminatının gaspına, vergi adaletsizliğine,yeni vergilere,harçlara,zamlara karşı genel grev genel direniş


GENEL GREV GENEL DİRENİŞ İÇİN MÜCADELEYE
Kıdem Tazminatının Gaspına, vergi adaletsizliğine karşı, yeni vergilere, harçlara, zamlara karşı Disk Ege Bölge Temsilciliği, Genel-iş sendikası İzmir Şubeleri, işten atılan ve direnen Aliağa Belediye emekçileri, Emekli-Sen, kitle ve meslek örgütleri, siyasi partilerin temsilcilerinin katılımı ile basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Disk Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı.
Arzu çerkezoğlu yaptığı konuşmada;
“Bizler, bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini yaratanlar emekçiler, kadınlar, işsizler, emekliler olarak yaşadığımız sorunları günlük hayatımızda açıkca görüyoruz. Her gün çarşıya manava, pazara gittiğimizde, evimize elektrik, su faturası geldiğinde yaşanan ekonomik krizin gerçekliğiyle yüzleşiyoruz. Bu ülkeyi yönetenlere sesleniyoruz: üretimi yok ettiniz, tarımı çöpe attınız. Özelleştirmeler ile bu ülkeyi dışa bağımlı hale getirdiniz. Emekçileri yoksullaştırdınız”
“Yaşadığımız sorunların psikolojik olmadığını kendi hayatlarımızdan görüyoruz. Ama sizler bu ülkede yaşanan ekonomik krizi yoksulluğu yok saydıkça bilin ki sorunlar çözülmüyor daha da büyüyor. Bu ülkenin en önemli sorunu işsizliktir, yoksulluktur. Madem işler yolunda neden işsizlikte cumhuriyet tarihinin rekorlarını yaşıyoruz. Bu ülkede her 4 gençten 1’i işsiz. Bu kadar yüksek genç ve kadın işsizliği ekonomik veri olmanın ötesinde ülkenin geleceğini tehdit etmekte. Bunun sonucunda yaşanan intiharlar yüreğimizi acıtıyor. Siz bunları inkar ettikçe büyüyor. 17 yıldır ülkeyi yönetenleri, ülkenin krize girmesine sebep olanları krizin faturasını üzerimize yıkmaya çalışan politikalardan vazgeçmeye ve derhal adım atmaya çağırıyoruz”

“Üstelik bunu IMF defterini kapattık dedikleri IMF ile birlikte yapıyorlar. Asgari ücreti gerçekleşen enflasyon üzerinden değil, hedeflenen enflasyon üzerinden belileyeceğiz, diyorlar. Bunun anlamı ben ne kadar istersem ücretleri o kadar artıracağım demektir. 2020 yılı için koydukları yüzde 8-9 enflasyon oranına asgari ücreti ve diğer ücretleri artırmayı hesaplıyorlar. Bunun anlamı işsizliğin daha fazla artması ve yoksulluktur”
“Diyorlar ki vergiyi tabana yayacağız. Bu ülkede vergi yükünün neredeyse tamamını işçiler, emekçiler olarak bizler ödüyoruz. Dünyanın en adaletsiz vergi sistemlerinden bir tanesi Türkiye’de. İnsaf edin, insaf! Bu ülkede eğer bir vergi politikası konuşulacaksa vergiyi tabana değil, tavana yayın, tavana! Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alın. Asgari ücretin tümüyle vergisiz bırakılması gerektiğini söylüyoruz. Temel tüketim maddelerindeki KDV’nin kaldırılması gerektiğini söylüyoruz”

“Toplam yüzde 22,5 oranında zam yapıyorlar. Ama emeğin asgari ücretin değerlenmesini ise yüzde 8’lerde görüyorlar. Buradan ülkeyi yönetenlere soruyoruz: Emek bu kadar mı değersiz sizin gözü“
Devlet kendi yaptığı hizmetler için de zam planlıyor 2020’de. 1 Ocak’tan itibaren devletin verdiği bütün hizmetlere yüzde 22,5 oranında zam yapıyorlar. Ama ücret zamlarını yüzde 8’lerde tutmaya çalışıyorlar. Emek bu kadar mı değersiz sizin gözünüzde? Ücretlerimize en az 22,5 oranında zam yapılmasını istiyoruz.Bizler de ücretlerimize en az yüzde 22,5 oranında zam istiyoruz”

“Sendikalı sendikasız, bütün kardeşlerimizle kıdem tazminatı politikanıza sonuna kadar karşı çıkacağız, kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimizdir. Bu doğru ve haklı taleplerimiz için yan yana gelmek omuz omuza vermek, mücadele etmek gerekir. Bu verdiğimiz mücadele, sokaklardaki gücümüz bu ülkenin geleceğini belirleyecek en temel güçtür. Bizi yok sayanlara karşı, emeğimizi değersizleştirenlere karşı, soframızdaki ekmeğin daha da küçültülmeye çalışanlara karşı, örgütlenme haklarımıza karşı memleketimize sahip çıkacağız.”


“Vergiyi tabana yayacağız diyorlar. Devletin topladığı verginin neredeyse tamamını işçiler ödüyor. İnsaf edin! Bu ülkede eğer bir vergi politikası konuşulacaksa vergiyi tabana değil tavana yayın. Az kazanandan az, çok kazanandan çok alın. Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılsın. Genel tüketim maddelerindeki KDV sıfırlamalı. Vergi yoluyla daha da yoksullaştırmaya çalışanlara karşı vergi talebini daha da yükseltmeye kararlıyız. Haklı olmak yetmez; taleplerimiz için yan yana gelmek ve mücadele etmek gerekir. Genel grev kararına biz İzmir’de hazırız”

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı “Hep birlikte kapitalizme karşı bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Genel merkez grev kararı alırsa bu grevi tüm işçiler olarak uygulayacağız” dedi.

DİSK üyesi işçiler, “kıdem tazminatını gasp ettirmeyeceğiz”, “Ücretlerimiz artsın vergi yükümüz azalsın”, “Vergi adaleti istiyoruz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Genel grev genel direniş” sloganları attı.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.