Faşizme ve savaşa karşı omuz omuza mücadeleye..

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yapacağı mitingle ilgili DİSK Ege Bölge Temsilciliği binasında basın toplantısı yaptı.

Açıklamayı DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı yaptı.

“Basına ve Kamuoyuna

Insanlık bilim ve teknolojide ilerlemeye devam ediyor. Mars’ta yeni yaşam tasarımları yapan insanlık, her gün yeni bir buluş ve icat peşinde. Tüm bu bilimsel gelişmeler kimi zaman gündelik hayatı kolaylaştırmakla birlikte, olması gerekenin aksine savaşları durdurmadı. Yüksek teknolojili silahlar, İHA’lar ve Türkiye’de S-400 füzelerinin alınması gibi; emperyalist -kapitalist sistem silahlanmaya ve dünyada ezilen halkları savaş politikalarıyla zapturapt altına almaya devam ediyor. İnsanlığın bilimsel olarak ilerlemesi savaşları kendiliğinden yok etmiyor. Dünya çapında silahlanma giderek artıyor, bizim gibi az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere daha fazla silah satmak için emperyalist ülkeler her geçen gün yeni bir savaşçı politika üretmekten kaçınmıyor. Son on yılda IŞİD barbarlığının kana buladığı Ortadoğu’da, milyonlarca insan yurtlarını, köylerini terk etmek zorunda kaldı. On binlerce insan sebebini bile bilemedikleri savaşta yaşamlarını yitirdiler.
Türkiye’de de siyasal iktidar dünyadaki emperyalist paylaşım politikalarının paralelinde başta Kürt sorunun demokratik çözümü ile ilgili adımları yani müzakere süreçlerini ortadan kaldırarak milliyetçi, tekçi bir anlayışa yöneldi. Toplumsal muhalefetin demokratik barışçıl yöntemlerle yapılmasına tek adam rejimi ve OHAL KHK’leriyle darbe vuruldu. İşçilerin, emekçilerin hak arayışlarının engellendiği, grevlerin yasaklandığı, tüm toplumsal kesimlerin baskılandığı, korkunun, savaş dilinin egemen kılındığı, halkın iradesinin gasp edildiği, seçimlerin araçsallaştırılarak halkın demokrasiye, hukuka, adalete, bir arada yaşamaya inancının yok edilmeye çalışıldığı bir süreçte; her şeyden fazla barışa ve demokrasiye açız.

Dünya halklarını zapturapt altına alan İkinci Dünya Savaşı’nda milyonlarca insanı katleden Hitler faşizmini; insanlığın yenmesinin 74. yılında “Faşizme ve Savaşa Karşı Demokrasi ve Barış” için 1 Eylül pazar günü saat 18 de Gündoğdu Meydanında yapacağımız mitingde buluşuyoruz. Bir barış kenti olan İzmir’de tüm İzmir halkını barışı demokrasiyi savunmaya davet ediyoruz.
Faşizm kaybedecek insanlık kazanacak

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri”

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.