HASAN GÜZEL


 

HASAN  GÜZEL

(1956-29.05.1980)

Hasan  Güzel Antakya-Samandağında doğar.  Emekçi bir ailenin üç  çocuğundan biridir. İlkokuldan mezun olduktan sonra çalışmaya başlar.

Küçük yaşta  soğuk demircilikle  başlayan  işçi yaşamını  ileriki yıllarda kaynakçı olarak İzmir’de sürdürür. Efe Tarım fabrikasında;  İzmir Alsancak  Limanında STFA’da  çalışır. Sınıf içerisinde çalışırken politik bilinç kazanır. Proleter devrimci hareketle tanışır. Çalıştığı işyerlerinde bildiri ve gazete dağıtımı yapar, öğrendiklerini işçi arkadaşlarıyla paylaşır. Yaşamda edindiği ortaklaşmacı dayanışmacı kültürü ve disiplini, alçak gönüllüğü hoşgörülü kişiliğiyle yoğurur. Birlikte yaşadığı arkadaşları onu, sosyalizme inancı, paylaşmacı ve dayanışmacı mücadeleci kişiliği ile anıyorlar. 

Bornova-Çamdibi semtinde Yurtsever Devrimci Gençlik Derneğinde faaliyetlere katılır.  Halkın Kurtuluşu gazetesini  ev, ev sokak ,sokak dağıtır.. Emperyalizme, faşizme, işsizliğe pahalılığa, işkencelere karşı  afişlemelerin ve bildiri dağıtımının bir neferidir her zaman.   Proleter devrimci hareketin  siyasi çalışmalarına tüm enerjisi ve çabasıyla katılır.

Çamdibi semtindeki siyasi faaliyetlerinden dolayı diktatörlüğün, faşizmin dikkatini çeker. Siyasi çalışmalarından dolayı can güvenliği sorunu ortaya çıkar. Ağır koşullarda soluklanmak için Adana’ya gitmesi kararıyla, otobüs bileti alır.  O arada Yeşildere  semtinde proleter devrimci  genç Haldun Erkuş’un  modern revizyonistlerce öldürülmesi  üzerine düzenlenen  protesto gösterisine katılır.  

Faşizme ve saldırganlara karşı  29.05.1980 tarihinde düzenlenen gösteriye diktatörlüğün güçleri  şiddet kullanarak müdahale ederler.  Devlet  terörü şiddetlidir, zaman zaman proleter devrimciler kendilerini savunmak zorunda kalır, çatışmalar yaşanır. Böyle bir çatışma sırasında bir polis ağır yaralanır. Yoğun bir gözaltı furyası hızla başlar, evler basılır devrimci avına çıkılır onlarca  devrimci  gözaltına alınır. Bu arada polis amiri telsizle “polis arkadaşımız vuruldu, intikamını alın” anonsu yapar.  Hasan Güzel yanında bulunan bir arkadaşıyla Nurten S.ile bir eve sığınır, gözaltına alınacakken telsizle gelen nefret ve intikam söylemi, sonu hazırlamıştır;  yanındaki arkadaşı dışarı çıkarılır, ardından duyulan silah sesleri ile Hasan kurşunlanır… 

Tarih 29.05.1980 ve saat 19.30 dur. Gazeteler 30 Haziran sabahı hastanede öldüğünü yazar. Devrim ve sosyalizm mücadelesinin bir neferi daha canını yitirmiştir; ancak kavgadaki samimiyeti, inancı, yoldaşları içerisindeki paylaşımcılığı ile unutulmazlar arasında yerini alır .

Anısı ve mücadelesi ışık tutuyor. Saygıyla anıyoruz.


Hasan Güzel, arkadaşlarıyla

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.